Wolność w Internecie

Internet często określa się mianem ostatniego całkowicie wolnego medium i z pewnością jest tym sporo prawdy. Oczywiście, są kraje, w których sieć jest cenzurowana (na przykład Chiny), jednak jest ich naprawdę niewiele.

Tak naprawdę trudno jest całkowicie kontrolować sieć, nawet jeśli dysponuje się odpowiednim zapleczem technicznym i prawnym. Wolność w wirtualnym świecie ma jednak nie tylko zalety, ale i wady.

W dzisiejszych czasach w Internecie udzielają się praktycznie wszyscy i, jak łatwo się domyślić, wielu z nas tylko zaśmieca swoją aktywnością wirtualną przestrzeń. W sieci znajdziemy mnóstwo obraźliwych tekstów, plotek oraz zwyczajnych kłamstw, których popularność może wielu ludziom zaszkodzić.

Artykuł uzurpujący sobie prawo do naukowego może napisać każdy i jeśli autor takiego tekstu potrafi sprawnie posługiwać się piórem, to znaczne grono odbiorców może mu uwierzyć. W sieci jest też mnóstwo kompletnie bezwartościowych treści, które nikomu nie są do niczego potrzebne, a tylko utrudniają dotarcie do rzeczy ważnych.

ckl.net.pl